Wszystko, co początkujący inwestor powinien wiedzieć o kryptowalutach

internet, inwestycje

Kryptowaluty są jednym z najwspanialszych wynalazków od czasu powstania internetu. Zmieniły one na stałe to, jak działają prywatni inwestorzy i firmy inwestycyjne na całym świecie. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, czym one dokładnie są i czym się charakteryzują.

Czym są kryptowaluty?

Pisząc najprościej, kryptowaluty to cyfrowy odpowiednik pieniędzy, jakie wszyscy doskonale znamy. Przyrostek krypto odnosi się do metod kryptograficznych, jakimi transakcje w kryptowalutach są szyfrowane. Są one dzięki temu całkowicie anonimowe i bezpieczne. Z tego powodu kryptowaluty są wykorzystywane w różnych dziedzinach, w tym i w kasynie online. Podczas rozrywki w gry automaty można płacić za pomocą kryptowalut. Ważną cechą kryptowalut jest również to, że są one zdecentralizowane. Nie podlegają więc pod żadną instytucję finansową, bank jakiegokolwiek kraju, czy nawet bank centralny.
Kryptowaluty powstają poprzez tak zwane kopanie. Polega ono na udostępnianiu mocy obliczeniowej komputera na rozwiązywanie skomplikowanych problemów, za co nagrodą jest kryptowaluta. Najpopularniejsza kryptowaluta, czyli Bitcoin, w założeniu jest ograniczony ilościowo. Może ich być 21 milionów i ani jednego więcej. Dzięki temu ta kryptowaluta jest odporna na inflację. Żaden bank centralny nie będzie w stanie stworzyć nowych Bitcoinów. Obecnie wydobyto ich już ponad 90%. Jednak nie każda kryptowaluta kieruje się tą zasadą. Część z nich jest nieograniczona pod względem ilości, jaka może pojawić się na rynku.

Rynek kryptowalut

Obecnie na świecie istnieje ponad 10 tysięcy różnych kryptowalut i możemy się spodziewać, że liczba ta będzie wciąż rosła. Wartość tych wszystkich wirtualnych walut wynosiła w ubiegłym, 2021 roku oszałamiające 1,7 biliona dolarów. Pomimo ogromnej liczby różnych kryptowalut, większość owej wartości skupiona była wokół kilku najpopularniejszych kryptowalut: Tether, Ethereum, Dogecoin i oczywiście Bitcoin, którego wartość we wspomnianym roku wynosiła aż 650 miliardów dolarów.
O tym, jak poważnym środkiem płatniczym stały się kryptowaluty, świadczy nie tylko ich wartość, ale również coraz szersza akceptacja na świecie. Wiele sklepów internetowych i firm zaczęło akceptować kryptowaluty jako środek płatniczy. Co więcej, robią to nawet kraje. Salwador, jako pierwszy kraj na świecie, przyjął Bitcoina jako oficjalny środek płatniczy i można tam tą kryptowalutą płacić, chociażby w sklepie spożywczym.

Cechy kryptowalut

Dzięki zastosowaniu technologii blockchain kryptowaluty i transakcje przy ich użyciu są niezwykle bezpieczne i anonimowe. Żadna firma w nich nie pośredniczy, a środki są przesyłane bezpośrednio pomiędzy użytkownikami. Brak pośrednika sprawia również, że opłaty za dokonywanie transakcji są zredukowane do minimum.
Kryptowaluty są też niezwykle transparentne. Przykładowo, każda transakcja wykonana przy użyciu Bitcoina jest zapisywana w publicznym rejestrze, który jest dla wszystkich dostępny i nie może zostać sfałszowany. Przelew wykonany przy użyciu technologii blockchain jest nieodwracalny. Oznacza to, że szansa na nieuczciwe działanie jest jeszcze mniejsza, a twoja inwestycja jeszcze bezpieczniejsza.

Najważniejsze kryptowaluty

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, liczba dostępnych na rynku kryptowalut jest wręcz oszałamiająca. Nie trzeba jednak znać ich wszystkich, ale warto wiedzieć coś o tych najpopularniejszych:

  • Bitcoin — to pierwsza kryptowaluta. Została zaprezentowana w 2009 roku przez anonimową osobę lub grupę osób posługującą się kryptonimem „Satoshi Nakamoto”. Tak jak już wspomnieliśmy, bitcoin działa w technologii blockchain i może być przesyłany pomiędzy stronami bez ingerencji banku, czy innej instytucji finansowej.
  • Ethereum — ta kryptowaluta została stworzona w 2015 roku przez Vitalika Buterina. Bywa nazywana Bitcoinem 2.0, ponieważ działa na bardzo podobnej zasadzie, ale daje nieco szersze możliwości. W zdecentralizowanej sieci Ethereum można tworzyć i uruchamiać aplikacje, czy tworzyć inteligentne kontrakty. Dzięki tej funkcji możliwe było, chociażby stworzenie popularnych obecnie NFT.
  • Dogecoin — wprowadzona na rynek w 2013 roku kryptowaluta z wizerunkiem memicznego psa jest bardzo podobna do omawianych wcześniej walut. Jak słusznie sugeruje umieszczony w jej logo pies, ta kryptowaluta powstała jako żart. W odróżnieniu od Bitcoina, który w założeniu miał być deficytowy, Dogecoinów miało być dużo. Obecnie jest ich ponad 132 miliardy, a codziennie użytkownicy kopią około 14 milionów nowych. Duża liczba monet jest główną częścią pomysłu. Jako alternatywa dla Bitcoina ma być łatwo dostępny i łatwy w kopaniu. Od momentu powstania waluta ta zgromadziła wokół siebie duże grono fanów, dzięki którym Dogecoin ma wartość. Jednakże największy skok wartości, kryptowaluta ta odnotowała po tym, kiedy zainwestować w nią postanowił Elon Musk. Wtedy to wartość jednego Dogecoina skoczyła z około 5 centów do ponad 60 centów. Obecnie ich wartość powróciła do początkowej wartości.
  • Tether — ta kryptowaluta bywa nazywana Stablecoin, co z angielskiego można tłumaczyć jako stabilna moneta. Dzieje się tak, ponieważ założeniem firmy Tether Limited było powiązanie wartości ich kryptowaluty z dolarem amerykańskim. Firma chciała to uzyskać, zapewniając zabezpieczenie w wysokości jednego dolara, za każdą wypuszczoną monetę. Użytkownik, który kupił Tether, mógł w dowolnym momencie wymienić go na dolara. W zeszłym roku okazało się jednak, że oparcie w fizycznym dolarze ma jedynie 2,9% wszystkich monet Tether. Fakt ten wywołał spore kontrowersje, ale mimo tego wartość tej kryptowaluty wciąż wynosi równowartość jednego dolara.

Podsumowanie

Kryptowaluty to nowoczesny sposób na wymianę środków pomiędzy użytkownikami w bezpieczny i anonimowy sposób. Jest to również dla wielu osób i firm inwestycyjnych narzędzie pozwalające osiągać duże zyski. Większość kryptowalut zmienia wartość w bardzo dynamiczny sposób i pozwala osobom w nie inwestującym zarobić dużo w krótkim czasie. Inwestycja w kryptowaluty jest jednak również bardzo ryzykowna. Wartość kryptowaluty równie szybko co wzrosnąć może spaść. Przykładowo wartość jednego Bitcoina pomiędzy 7 maja 2021 roku a 28 maja tego samego roku spadła z prawie 59 tysięcy dolarów na nieco ponad 34,5 tysiąca dolarów.

materiał zewnętrzny

...

Często odwiedzane: