Zuma Rock

Atrakcje

fot. Saadah 4469 / wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)

Zuma Rock jest to gigantyczny monolit nazywany "Bramą do Abudży".

Lokalizacja: stan Niger, Nigeria

współrzędne: 9°07′49″N 7°14′02″E

Ostatnia aktualizacja: 21/08/2026

Użyj dwóch palców, aby przesunąć mapę

Twoje odwiedzone miejsca

Trwa ładowanie listy...

Zaznacz odwiedzone miejsca!

Klikaj przycisk „Dodaj do listy odwiedzonych”, aby zmienić pinezkę danego miejsca na mapie na zieloną. Pozwoli to wyraźnie oddzielić miejsca, które już znasz, od tych czekających na odkrycie.

Ważne: Twój postęp zapisywany jest wyłącznie w pamięci przeglądarki. Czyszczenie ciasteczek (cookies) lub historii spowoduje całkowity reset zapisanych miejsc. Aby nie utracić danych, użyj opcji Zapisz kopię , która wygeneruje Twój osobisty kod.

💡 Jak to działa?

Zapisywanie kodu działa jak "zapis gry". System tworzy jednorazową migawkę (snapshot) Twojego aktualnego postępu. Gdy wkleisz ten kod na innym urządzeniu, Twoja dotychczasowa lista zostanie przywrócona do stanu z momentu generowania kodu.

Skopiuj ten unikalny kod i zachowaj go. Użyjesz go na innym urządzeniu, aby odzyskać listę miejsc.

Wklej kod z innego urządzenia. Obecny stan na tym urządzeniu zostanie nadpisany i przywrócony do stanu z kodu.

Odwiedzone miejsca: 0
Usunąć z odwiedzonych?

7 ciekawostek o Zuma Rock

  1. Zuma Rock znajduje się na banknocie o nominale 100 nair.
  2. Monolit ten po raz pierwszy odkryty został przez lud Zuby w XV wieku.
  3. Spoglądając na Zuma Rock można dostrzec naturalne kontury przypominające ludzką twarz z wyraźnie zaznaczonymi ustami, oczami i nosem.
  4. Tubylcy wierzą, że po śmierci dusze ich bliskich wnikają we wnętrze skały.
  5. W porze deszczowej między kwietniem a październikiem, na szczycie Zuma Rock dochodzi czasem do ciekawego zjawiska - pojawia się ogień. Tubylcy uważają to za boski cud.
  6. Zuma Rock jest 2 razy wyższy od najbardziej znanego monolitu na świecie - Australijskiego Uluru Rock.
  7. Obwód Zuma Rock ma ponad 3,1 km.
Dodaj ciekawostkę
🎉

Dziękujemy!

Twoja ciekawostka została pomyślnie wysłana. Po weryfikacji przez redakcję, pojawi się na stronie.

Podanie maila nie jest obowiązkowe, ale umożliwi kontakt w razie pytań.
Ile to jest 1 + 9?
Pola oznaczone * są obowiązkowe

Zuma Rock pytania


Dlaczego Zuma Rock nazywany jest "Bramą do Abudży"?

Ponieważ leży wzdłuż głównej drogi z Kaduny do Abudży.

Jakiej wysokości jest Zuma Rock?

Zuma Rock ma 700 m n.p.m. (wybitność 300 m).

Jak to możliwe, że w porze deszczowej na szczycie góry powstaje ogień?

Najprawdopodobniej do zapłonu dochodzi na skutek tarcia powstałego podczas kamiennych lawin.

Można wejść na szczyt Zuma Rock?

Można, jednak wspinaczka jest niezwykle trudna i niebezpieczna.

Ile czasu zajmuje wspinaczka na Zuma Rock?

Ponad 5 godzin.

Dodaj pytanie / odpowiedź
🎉

Dziękujemy!

Twoje pytanie/odpowiedź zostało pomyślnie wysłane. Po weryfikacji przez redakcję, pojawi się na stronie.

Podanie maila nie jest obowiązkowe, ale umożliwi kontakt w razie pytań.
Ile to jest 5 + 1?
Pola oznaczone * są obowiązkowe

Najbliższe miejsca:

Czas lokalny: Sobota, 29 sierpnia 2026, 17:00
DZIŚPogoda27°
niedz.Pogoda27°
pon.Pogoda27°
wt.Pogoda30°
śr.Pogoda28°
Wschód06:21
Zachód18:42
☁️ Zapowiada się pochmurny dzień. Brak wyraźnych warunków na "Złotą Godzinę" do zdjęć.
Dane pogodowe OpenWeatherMap | astronomiczne: Sunrise-Sunset.org
drewniany kościół w Haczowie

Drewniany kościół w Haczowie

Katedra św. Jakuba w Szczecinie

Katedra św. Jakuba w Szczecinie

Toskania samochodem

Toskania samochodem: Gotowy plan na 7 dni w krainie wina i cyprysów

Grand Prismatic Spring

Grand Prismatic Spring ciekawostki

Pałac w Koszęcinie

Pałac w Koszęcinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Opactwo Cystersów w Lubiążu

Opactwo Cystersów w Lubiążu

city break Europa

City break do 500 zł – jak zorganizować tani weekend w Europie krok po kroku?

Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy

zamek w Mosznie nocą

10 zamków w Polsce, w których możesz spędzić noc i poczuć się jak król

0 Komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *