Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem na urlop? Wszystko, co warto wiedzieć

podróż, porady, ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne jest szczególnie przydatne, gdy wyjeżdżamy za granicę. Pozwala zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami leczenia w przypadku choroby lub wypadku. Chroni także przed konsekwencjami finansowymi wakacyjnych zdarzeń losowych – kradzieżą, zgubieniem bagażu, czy odwołaniem lotu. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach turystycznych i kiedy warto je wykupić?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne i co obejmuje?

Ubezpieczenie turystyczne zwykle kupuje się, wyjeżdżając za granicę, jednak możliwe jest także wykupienie go, aby zapewnić sobie ochronę podczas podróży po kraju. Jeśli wybieramy się na urlop do Europy lub dalej, na inne kontynenty, ubezpieczenie podróżne jest silnie rekomendowane. Przede wszystkim ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia w poszczególnych krajach (przekraczające nierzadko 100 000 zł). Dobrze wybrana polisa pozwoli na zwrot kosztów związanych z wizytą u lekarza lub stomatologa, pobytem w szpitalu, a nawet zabiegiem lub operacją, które należało wykonać w celu ratowania życia.

Elementy, które może zawierać polisa turystyczna, to:

  • KL, czyli wspomniane koszty leczenia.
  • NNW, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
  • Assistance – natychmiastowa pomoc (na przykład telefoniczna) w trudnej sytuacji, transport, pomoc, jeśli wystąpi konieczność nagłego powrotu do kraju.
  • OC w życiu prywatnym – zwalnia z odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone innym osobom (ubezpieczyciel pokrywa koszty do wskazanej w umowie ubezpieczenia kwoty).

Ubezpieczenie turystyczne można wykupić dla siebie oraz dla członków rodziny i innych osób, które podróżują z osobą, która wykupuje polisę. Osoby te należy jednak wskazać w momencie zawierania umowy. 

ubezpieczenie turystyczne Kraków

O czym trzeba pamiętać, wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Najważniejszą kwestią jest dobranie zakresu ochrony do charakteru wyjazdu. Jeśli nie planujemy uprawiać sportów ekstremalnych w trakcie urlopu, wykluczmy ten element z naszej umowy. Trzeba również pamiętać, by kwoty, na jakie ubezpieczamy poszczególne aspekty (opieka zdrowotna, OC, koszty związane z podróżą) były realistyczne – dobrze zabezpieczały nas przed kosztami po wystąpieniu nagłych zdarzeń, ale nie były przesadnie wysokie (im wyższa wartość ubezpieczenia, tym naturalnie wyższa jest składka).

Dobrym rozwiązaniem jest porównanie kilku ofert i wybranie najbardziej korzystnej. Istotny jest także czas, na jaki zawieramy polisę – warto wykupić ją co najmniej od dnia wyjazdu do dnia powrotu (a najlepiej dodać jeden lub dwa dni jako zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych wypadków). Wiele biur umożliwia jednak przedłużenie polisy nawet wtedy, gdy już jesteśmy za granicą (może to jednak kosztować więcej).

logo prominent

Oszacowanie kwot i zakresu ubezpieczenia dla osoby niedoświadczonej może być trudne – warto wtedy skorzystać z porady profesjonalistów. Pomoc w wyborze najlepszego ubezpieczenia turystycznego oferuje biuro ubezpieczeń Prominent z Krakowa

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Warto pamiętać, że Polacy mają prawo do zwrotu kosztów leczenia za granicą na podstawie karty EKUZ (wydawanej przez NFZ – aby ją otrzymać, należy złożyć wcześniej wniosek). Dotyczy to jednak jedynie państwowej służby zdrowia w bardzo podstawowym zakresie. Warto rozszerzyć tę ochronę przez wykupienie ubezpieczenia turystycznego z odpowiednio wysoką kwotą zwrotu kosztów za leczenie za granicą (KL). 

Czy warto zatem kupić ubezpieczenie turystyczne? Zdecydowanie tak, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy za granicę. Składka ubezpieczenia w odniesieniu do kosztów całego wyjazdu jest naprawdę niska, a ochrona, jaką otrzymujemy w kryzysowej sytuacji, pozwala – na ile pozwalają na to okoliczności – cieszyć się upragnionym urlopem.

materiał zewnętrzny

...

Często odwiedzane: