Jak wybrać śpiwór puchowy idealny dla siebie?

Europa, podróż, porady, sprzęt turystyczny

Wybór odpowiedniego śpiwora na weekendowe wyjazdy w plener czy górskie wędrówki jest jednym z ważniejszych momentów podczas kompletowania wyjazdowego niezbędnika. Nie zawsze jest zadaniem łatwym z uwagi na mnogość modeli, wypełnień oraz funkcji jakie dostępne śpiwory posiadają. Coraz większą popularnością cieszą się śpiwory puchowe, które zaczynają dominować nad dotychczas wybieranymi śpiworami z wypełnieniem syntetycznym.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup śpiwora puchowego?

Jednym z najbardziej znanych i towarzyszących człowiekowi od wielu lat wypełnień jest puch. Początkowo wykorzystywany był on głównie do wypełnienia poduszek oraz kołder, obecnie wykorzystywany jest także jako wypełnienie śpiworów. Zapewnia on doskonałą izolację od mrozu, idealnie magazynuje powietrze, jest świetnym izolatorem. Z tego też powodu śpiwory puchowe będą sprawdzały się w trudnych warunkach atmosferycznych i nie bez powodu określane są jako śpiwory przeznaczone do zadań specjalnych.

Śpiwory puchowe odznaczają się ponadto niską wagą. Z uwagi na to, że naturalny puch doskonale izoluje, podczas produkcji śpiwora nie ma konieczności stosowania dużej ilości wypełnienia. Śpiwory tego typu charakteryzują się także mniejszymi gabarytami, dzięki czemu bez problemu można zmieścić je w niewielkich rozmiarach plecaku. Zapewniają też doskonałą oddychalność, dzięki czemu nie powodują przegrzania, pomimo zapewnienia ciepła oraz dobrej izolacji.

Zakres temperatur a śpiwór puchowy

Wybierając śpiwór puchowy, ważne jest, aby decyzję zakupową podjąć także na podstawie jego zakresu temperatur. Sam wybór zakresu temperatur powinien być uzależniony od tego w jakich warunkach śpiwór będzie wykorzystywany. Kluczowym jest także ocenienie własnej wrażliwości na niskie temperatury. Połączenie tych dwóch elementów pozwoli najtrafniej ustalić jaki śpiwór wybrać idealnie dla siebie.

Umieszczane na etykietach śpiworów wartości pomagają określić zakres temperatur i zaliczyć do nich należy:

– minimalną temperaturę komfortu, która jest kluczową dla mężczyzn i określa temperaturę optymalną dla mężczyzny leżącego na plecach,

– maksymalną temperaturę komfortu, na którą powinny zwracać uwagę panie. Określa ona najbardziej komfortową temperaturę dla kobiety podczas leżenia na plecach,

– temperaturę ekstremalną. Parametr ten nie powinien być brany przy wyborze śpiwora, określa on wartość poniżej której u kobiety może wystąpić zagrożenie życia i hipotermia.

Ciekawostką jest też to, że istnieje jedna prosta zasada pomagająca ustalić zakres temperatur podczas wyboru śpiwora. Warto wybierać śpiwór o około 5 stopni Celsjusza cieplejszy niż określone przez nas zapotrzebowanie. W celu zapewnienia sobie jak największego komfortu podczas górskich wycieczek warto też zdecydować się na softshelle damskie.

Najważniejsze cechy śpiworów puchowych – na co zwrócić uwagę?

Śpiwór puchowy powinien odznaczać się odpowiednim wypełnieniem. Z uwagi na porę roku oraz różne temperatury w jakich będzie on wykorzystywany, śpiwory można podzielić na 3 podstawowe grupy. Pierwszą z nich są śpiwory puchowe letnie, które mają od 200 do 300 gramów wypełnienia. Śpiwory pośrednie będą idealne w okresach przejściowych i posiadają od 400 do 700 gramów wypełnienia. Na trudne warunki warto wybrać śpiwór zimowy, który posiada nie mniej niż 700 gramów puchu. Warto też zwrócić uwagę na sprężystość śpiwora, która jest odzwierciedleniem jakości jego wypełnienia. Im wyższa sprężystość, tym wypełnienie lepsze  i jednocześnie większa zdolność puchu do rozprężania się po jego wyjęciu z pokrowca.

W przypadku kształtów śpiworów puchowych, do najpopularniejszych zaliczyć należy tzw. kopertę oraz „mumię”. Pierwszy z nich zapewnia wysoki komfort snu oraz dużą swobodę ruchów. Śpiwory w kształcie „mumii” natomiast generują mniejsze straty ciepła, zajmują mniej miejsca oraz doskonale dopasowują się do kształtu ludzkiego ciała.

materiał zewnętrzny

...

Muzeum Vasa

Muzeum Vasa

Muzeum Vasa to muzeum morskie na wyspie Djurgården w Sztokholmie. Znajduje się w nim najlepiej zachowany XVII wieczny okręt na świecie.

Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu to renesansowy zamek wybudowany na początku XVI wieku na wysokiej skarpie wiślanej. To jedyny zamek w Polsce, który ma biało-czerwone paski.