Zamek Krzyżtopór

cze 20, 2019 | ciekawe miejsca, woj. świętokrzyskie, zamki

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór jest to ruina fortecy znajdująca się we wsi Ujazd.

Lokalizacja: Polska, województwo świętokrzyskie,

Współrzędne geograficzne: 50.713668, 21.310838

Zamek Krzyżtopór ciekawostki

1. We wsi Ujazd w 1627 roku rozpoczęto budowę jednego z najbardziej tajemniczych zamków na świecie. Był on również największą tego typu budowlą do 1682 roku, w którym to powstał we Francji słynny Pałac Wersalski.

2. Aby uniemożliwić wrogowi atak podziemny, Krzyżtopór zbudowany zostal na skalistym wzgórzu.

3. Jego właścicielem był Krzysztof Ossolinski, któremu niestety nie dane było długo się nim nacieszyć, gdyż zmarł rok po ukończeniu jego budowy w 1645 roku.

4. 10 lat później, w czasie “potopu” szwedzkiego, mimo iż to była najpotężniejsza w tamtych czasach forteca obronna, zdobyta została przez Szwedów bez walki, którzy ją splądrowany i doprowadzony do ruiny.

5. Najciekawsza legenda o Krzyżtoporze dotyczy olbrzymich skarbów ukrytych w komnacie za trzema parami drzwi. Pierwsze są żelazne, drugie dębowe, a trzecie jesionowe. Skarbu pilnuje diabeł, który za tym co ośmieli się przekroczyć próg, zatrzaskuje wszystkie drzwi na wieki.

6. W nazwie użyto gry słów, gdyż słowo Krzyż nawiązuje do imienia właściciela (Na początku zamek nazywał się Krzysztopór), a połączenie krzyża i topora symbolizuje krucjatę. Topór był również herbem rodziny Ossolińskich.

7. Nad główna bramą wejściową obok rzeźby krzyża i topora jest znak przypominający literę “W”. Jest to symbol z księgi Zohar oznaczający “wieczny czas”.

8. Inspiracją przy budowie był rok kalendarzowy. Zamek posiada 366 okien ( ilość dni w roku), 52 pokoje (ilość tygodni w roku), oraz 12 dużych sal balowych ( ilość miesięcy w roku), oraz 4 główne baszty, nawiązujące do pór roku.

9. Obwód zamku wynosi równo 700 metrów, a jego całkowita powierzchnia pomieszczeń 70 000 metrów kwadratowych.

10. Jak na XVII wiek technologicznie zamek ten prezentował niezwykle wysoki poziom. Utworzona została w nim wentylacja, oraz ogrzewanie tak doskonale przemyślane, że jedynie w niektórych salach i komnatach umieszczone były kominy, z których buchające ciepło ogrzewał o cały zamek. Do każdej komnaty doprowadzana była czysta źródlana woda.

11. Stropem jednej z sal jadalnych było wielkie akwarium z egzotycznymi rybami.

12. W zamku tym stosowano w odpowiedni sposób ustawione wypolerowane marmury, które odbijały światło oświetlając podziemne pomieszczenia, stajnie.

13. Pożywienie na wyższe pietra transportowano specjalnie do tego zbudowanymi windami.

14. Projekt zamku najprawdopodobniej przysłany był z Włoch. W miejscowość Caprarola, znajduje się bardzo podobny pałac Farnese, który przypuszczalnie był pierwowzorem Krzyżtoporu.

15. W jednym z podziemnych pomieszczeń utworzyły się stalaktyty i stalagmity.

16. Do dzisiaj przetrwało aż 90 % murów, a koszt odbudowy szacowany jest na 200 milionów złotych.

Autor: Poznajnieznane

Dodaj ciekawostki

Otrzymana wiadomość zostanie dodana na stronę po przeprowadzeniu wstępnej weryfikacji.

Zamek Krzyżtopór pytania


W jakiej odległości od centrum Kielc znajduje się Zamek Krzyżtopór?

W linii prostej około 50,9 km.

Do jakich celów miał służyć zamek Krzyżtopór?

Zamek Krzyżtopór pełnił funkcję rezydencji magnackiej oraz obronnej, będąc jednym z największych i najbardziej nowoczesnych wówczas zamków w Europie.

Co oznacza nazwa “Krzyżtopór”?

Nazwa “Krzyżtopór” pochodzi od dwóch symboli: krzyża i topora, które były herbami rodowymi fundatora zamku, Krzysztofa Ossolińskiego.

Jak zamek Krzyżtopór został zniszczony i co z niego pozostało?

Zamek Krzyżtopór został zniszczony przez wojska szwedzkie podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku. Od tego czasu jest ruiną, jednakże pozostałości zamku wciąż imponują swoim rozmiarem i architekturą.

Czy są planowane jakieś prace renowacyjne lub rekonstrukcyjne zamku Krzyżtopór?

Plany renowacyjne zamku Krzyżtopór obejmują działania mające na celu zabezpieczenie ruin i udostępnienie ich w jak najlepszym stanie dla zwiedzających. Jednakże, ze względu na ogromną skalę zniszczeń, pełna rekonstrukcja zamku jest mało prawdopodobna.

Dodaj pytanie / odpowiedź

Otrzymana wiadomość zostanie dodana na stronę po przeprowadzeniu wstępnej weryfikacji.

Często odwiedzane: